Co można robić w Rzymie?

Rzym czaruje, kusi i uwodzi

Rzym jest miejscem, które kusi każdego. Na pewno wtedy, gdy czyta się opisy „Wiecznego Miasta”. Przewodniki po Włoszech opisują Rzym jako miejsce obfitujące we wspaniałe jedzenie, wyjątkową architekturę, dziedzictwo historii oraz przepiękne fontanny. Jest to prawda i dlatego „Wieczne Miasto” stało się tak popularną i sławną destynacją turystyczną. Minusem Rzymu jest tłok w miesiącach letnich. Wysokie ceny sprawiają, że turyści zmuszeni są do ostrożnego wydawania pieniędzy.

Jak uniknąć tłumów? Odwiedzając odpowiednie miejsca

Odwiedzanie takich miejsc, jak Koloseum, w którym kiedyś walczyli ze sobą gladiatorzy i dzikie zwierzęta, jest męczarnią – tłumy są obecne o każdej porze roku. Warto zwiedzić podziemną część tego obiektu. Do podziemi wpuszcza się mniejsze grupy, dlatego nie ma tam aż tak dużego tłoku.

Kaplica Sykstyńska, czyli dzieło dla wybranych?

Kaplica Sykstyńska jest pełna ludzi przez cały czas. Jeśli chcesz uniknąć tłumów to koniecznie zamów zwiedzanie tajnych pokoi – do nich wpuszcza się grupy dziesięcioosobowe. Tłumów nie ma, a zwiedzanie przebiega w bardzo miłej aurze. Można skupić się i zadumać nad oglądanymi skarbami historii.

Muzea Watykańskie i jedzenie

W Muzeach Watykańskich znajduje się świetny bufet. Wyśmienite śniadanie można tam zjeść bez tłumów innych osób.

Gdy Rzym zmęczy, wówczas…

Gdy Rzym zmęczy turystę, wówczas do dyspozycji jest Toskania, miejsce pełne zieleni, krajobrazów, wspaniałych win i życzliwych ludzi. Wędrówka po Montepulciano ukoi nerwy i da chwile odprężenia. Toskania jest niedaleko, a przejazd do tej krainy relaksu warto sobie zafundować chociażby po to, aby odpocząć od uroczego, lecz gwarnego i tłocznego Rzymu.
Dla relaksu aperitivo

I na koniec spróbuj aperitivo – kieliszek dobrego wina orzeźwi i odpręży. Jest to dobre zakończenie dnia pełnego zwiedzania i turystycznych wrażeń. Gościnni Włosi do aperitivo dodają talerz pysznych przekąsek, które ukoją niewielki głód i dadzą przedsmak wieczornej uczty.