Bułgaria

Bułgaria to kraj położony na południowo wschodnim krańcu Europy, znajdujący się na Bałkanach i graniczący jednocześnie z Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją i Rumunią. Warto także dodać, iż kraj posiada dostęp do morza (Morze Czarne) co jest jego wielkim atutem i niejako koniem pociągowym całego sektora turystyki bułgarskiej. W regionie bałkańskim Bułgaria jest bez wątpienia jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów – należy do najważniejszych organizacji międzynarodowych, czyli miedzy innymi NATO (od 2004 roku) i Unii Europejskiej (od 2007). Zwłaszcza fakt przynależności do UE stał się swoistym krokiem milowym w procesie rozwoju Bułgarii. Bowiem otworzył szereg nowych możliwości, które do tej pory były poza zasięgiem tego malowniczego kraju – nieznanego szerzej jak dotąd Europejczykom.

Bułgaria stanowi istny raj dla miłośników podróży turystycznych – kraj niesamowitych kontrastów – od niesamowitych wzniesień i pasm górskich (jak choćby masyw Stara Płanina czy też Rodopy i Pirin) poprzez pasma nizinne (Nizina Naddunajska, Nizina Górnotracka) znajdujące się w centrum kraju, poprzez lesiste tereny rozciągające się gęstym łukiem na terenie całego kraju, na piaszczystych plażach i kurortach wypoczynkowych, których nad Morzem Czarnym w Bułgarii jest bardzo wiele. Takich walorów turystycznych, o tak bogatej i zróżnicowanej przyrodzie długo by szukać w innych europejskich krajach, a warto doddać, że Bułgaria stanowi wciąż region który obfituje w kompletnie dziewicze pod względem zagospodarowania turystycznego tereny, tak więc zwiedzanie miejsc w których nie napotkamy tłumów ludzi i kolejek do pierwszego z brzegu punktu widokowego musi być – i jest w gruncie rzeczy niezapomnianym przeżyciem, którego nie doświadczymy nigdzie indziej.

Poza walorami czysto naturalnymi Bułgaria posiada również liczne atuty kulturowe – bardzo duża liczba zabytkowych budowli, sięgających jeszcze czasów średniowiecza musi budzić tutaj szczególny podziw. Wystarczy wspomnieć, że na światowej liście UNESCO figuruje aż dziewięć obiektów znajdujących się na terenie Bułgarii, spośród których najbardziej znane to Cerkiew Bojańska niedaleko Sofii, zabytkowe miasto Nesebyr, czy też Grobowiec Tracki w Swesztari. To wszystko sprawia, że Bułgaria pod względem turystycznym stanowi prawdziwą „perełkę” nie tylko na skalę europejską ale i światową.

Zróżnicowanie bogactwa turystycznego jest tutaj wprost niesamowite, a zaplecze turystyczne kraju stoi na naprawdę wysokim poziomie gdyż władze dokładają starań aby bazy dla turystów spełniały wszelkie wymogi dając gwarancję zadowolenia wszystkim odwiedzającym ten jakże wyjątkowy kraj. Wyjazd do Bułgarii powinien dla każdego miłośnika turystyki stanowić priorytet jeśli nie dane mu było jeszcze zapoznać się z urokami tutejszej przyrody.

Fakt, iż Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej w zdecydowanym stopniu ułatwił proces przepływu turystycznego w tym kraju i otworzył go jeszcze bardziej na podróżnych z całej Europy. Warto odwiedzić ten kraj, zwłaszcza, że z powodzeniem możemy pojechać tam autokarem – tego typu oferta dostępna jest praktycznie u większości przewoźników współpracujących z biurami podróży a bilety autokarowe bardzo tanie w porównaniu do innych alternatywnych środków transportu. Autokarem bez problemu dostaniemy się do większości bułgarskich miast, w tym oczywiście do stolicy kraju – Sofii.