Brno i Czechy

Duże miasto i jego uroki

Czeskie Brno jest miastem o bogatem historii. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XI wieku. W drugiej połowie tego stulecia powstał zamek, a od XIV wieku miasto było siedzibą margrabiów morawskich. W XVII wieku przeniesiono tu stolicę Moraw z Ołomuńca. W XVIII wieku miasto oblegały wojska pruskie, a stulecie wcześniej wojska szwedzkie. Miasto od XVIII wieku posiadało rozwinięte tkactwo. Przed drugą wojną światową Brno stało się częścią Protektoratu Czech i Moraw. W 1944 roku przeżyło mocne bombardowanie. W 1945 roku miasto wyzwoliła Armia Czerwona. Z  Bratysławy wyjechali Niemcy, a ich majątki zostały skonfiskowane.

Brno jest powiatem miejskim, pięknym miastem. W 2009 roku papież Benedykt XV odwiedził to duże czeskie miasto.

Zabytkowe perełki Brna

W Bratysławie istnieją Stare Miasto i dwa rynki, Stary Ratusz, zamek i twierdza, kościół św. Piotra i Pawła. Barokowe wnętrze katedry podziwiać można godzinami. Z wież katedry obserwuje się znakomicie panoramę całego miasta. Katedra zdobi jedną z monet, jest symbolem miasta. W Brnie znajdują się interesujące mieszczańskie kamienice, bazylika pw. Wniebowzięcia NMP oraz klasztor augustianów.

Miasto ma dobrze rozwiniętą komunikację miejską: tramwaje, trolejbusy i autobusy kursują punktualnie i dowiozą turystów w każdy zakątek miasta. Dostępne są linie nocne, zapewniające transport o późnych porach.