Bilety do Czech…

Czechy to państwo w Europie Środkowej graniczące bezpośrednio z Polską, a także Niemcami, Austrią i Słowacją nie posiadające dostępu do morza. Czechy jako państwo niepodległe istnieją w zasadzie od 1993 roku kiedy to dokonano podziału Czechosłowacji na dwa odrębne państwa co było następstwem tak zwanej „aksamitnej rewolucji” z 1989 roku w wyniku której upadł system komunistyczny a zależny od ZSRR polityczny twór zwany Czechosłowacją rozpadł się na Czechy i Słowację.

Obecnie Czechy są jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw Europy Środkowo-Wschodniej, członkiem NATO (od 1999 roku) i Unii Europejskiej (od 2004). Stolicą kraju i jednocześnie najważniejszym ośrodkiem polityczno kulturalnym kraju jest Praga, która stanowi jednocześnie największe miasto Czech i jeden z najbardziej znaczących ośrodków turystyki międzynarodowej nie tylko w Europie, ale i na świecie. Przeważającą część kraju zajmują obszary wyżynno-górskie skupione wokół Masywu Czeskiego otoczonego z trzech stron pasmami górskimi (między innymi Sudetami, Rudawami i Szumawą).

Ukształtowanie terenu nie jest więc w tym wypadku czymś szczególnie imponującym i z punktu widzenia turystycznego nie stanowi waloru, wobec którego nie można przejść obojętnie. Jednak co ciekawe Czechy rokrocznie odwiedza kilkanaście milionów turystów a dochody z turystyki wciąż rosną, będąc jednocześnie jednymi z ważniejszych źródeł czeskiej gospodarki. Co więc jest magnesem przyciągającym taką liczbę zagranicznych gości? Otóż tajemnica tego sukcesu leży we wspomnianej stolicy kraju – Pradze.

Miasto posiada bardzo dużą liczbę znakomicie zachowanych zabytków światowej wręcz klasy, co pozwala mu być prawdziwym centrum kulturalnym tej części Europy pozostawiając w tyle tak uznane stolice jak Wiedeń czy Budapeszt. To właśnie wokół Pragi skupia się lwia część zagranicznych wizyt a najwięcej turystów pochodzi z Niemiec, Polski, Austrii, Węgier, Włoch o raz Francji – czyli krajów będących w niedalekim sąsiedztwie. Poza Pragą chętnie są odwiedzane również Liberec, Brno, Czeskie Budziejowice oraz Pilzno.

Warto zaznaczyć, że Czechy są również w czołówce jeśli chodzi o tranzyt, gdyż wielu podróżujących traktuje ten kraj jako miejsce przesiadki na trasie do dalszych zakątków Europy, czemu sprzyja również poziom infrastruktury drogowej, która jest godna pozazdroszczenia, szczególnie mając na względzie poziom polskich dróg. Zważywszy na fakt, że Czechy są krajem bezpośrednio sąsiadującym z Polską a co za tym idzie leżącym bardzo blisko jak na realia turystyki najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do tego kraju autokarem, gdyż koszty takiej wycieczki będą naprawdę znikome w porównaniu do innych środków transportu.

Bardzo wielu przewoźników świadczy usługi przejazdu do Czech autokarem, a takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić zarówno pieniądze, czas, jak i nerwy których w przypadku jazdy własnym samochodem nie sposób trzymać na wodzy, szczególnie po polskiej stronie trasy jaką w tym wypadku należałoby pokonać.