Bilety do Chorwacji…

Chorwacja to niewielkie państwo w Europie południowej leżące nad Morzem Adriatyckim. Kraj ten w 1991 roku uzyskał niepodległość odłączając się od Jugosławii. Młoda historia państwowości oraz mieszanka kulturowa obywateli zamieszkujących teren Chorwacji czyni ten kraj jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie regionów Europy. Znajdziemy tu wiele mniejszości narodowych, z których najliczniejsze grupy stanowią między innymi Albańczycy, Bośniacy, Czesi, Serbowie, Niemcy, Węgrzy, Ukraińcy, Słoweńcy a nawet Polacy.

Chorwacja jest szczególnie ciekawym krajem z punktu widzenia turystycznego. Posiada bardzo urozmaiconą, stanowiącą ewenement w skali świata linię brzegową składającą się z dużej liczby podłużnych wysp ustawionych równolegle do całego wybrzeża – zwanego wybrzeżem dalmatyńskim. Szczególnie popularne wśród turystów są również chorwackie plaże nad Morzem Adriatyckim jak również zabytki kulturalne, z których warto wymienić choćby kilka wpisanych listę światowego dziedzictwa UNESCO jak Pałac Dioklecjana w Splicie, Stare miasto w Dubrowniku oraz w Trogirze, Park Narodowy Jeziora Plitvickie czy też Bazylika Eufrazyjska w Perecu.

Ciekawym zjawiskiem jest również różnorodność kulturowa panująca na poszczególnych obszarach Chorwacji. Północna część kraju stanowi przykład kultury typowo słowiańskiej, podobnej chociażby do polskiej, z kolei cześć nadmorska charakteryzuje bardziej wpływ kultury śródziemnomorskiej gdzie właściwe życie zaczyna się dopiero wieczorem, a w ciągu dnia nieodłącznym elementem znanym między innymi z Włoch jest siesta. Turystyka praktycznie od zawsze stanowiła wiodącą gałąź gospodarki w tym regionie, także za czasów Jugosławii przynosząc znaczne dochody budżetowi państwa.

Jednakże burzliwa historia związana z konfliktami zbrojnymi nie pozostała również bez znaczenia na aspekty typowo turystyczne, oddziałując destrukcyjnie na cały sektor gospodarki głównie ze względu na niestabilną sytuację polityczną, która nie sprzyjała wizytom zagranicznych turystów. Po rozpadzie Jugosławii, region już pod chorwacką flagą zaczął stopniowo odżywać stając się w niedługim czasie ponownie jednym z najpopularniejszych w tej części Europy. Obecnie turystyka znów stanowi bardzo istotne źródło przychodów chorwackiej gospodarki co przekłada się również na poziom inwestycji w zaplecze turystyczne, które z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że Chorwacja jest niewielkim krajem, dlatego też podróż między poszczególnymi miastami zajmuje niewiele czasu – w ciągu jednego dnia można nacieszyć się widokiem zarówno górskich krajobrazów jak i piaszczystych plaż, które gęstą siecią rozciągają się w nadmorskiej części kraju.

Decydując się na wyjazd do Chorwacji bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z przewozów autokarowych, gdyż jest to bardzo praktyczne i co najważniejsze tanie rozwiązanie. Autokarem bez problemu dostaniemy się do najpopularniejszych regionów Chorwacji takich jak Zagrzeb, Split, Osijek, Zadar, czy Rijeka.

  Polecane wpisy

  • Brno i Czechy
   Duże miasto i jego uroki Czeskie Brno jest miastem o bogatem historii. Pierwsze wzmianki o mieście [...]
  • Poczdam, czyli miasto nad Hawelą
   Urokliwy Poczdam nad Hawelą We wschodnich Niemczech, nad Hawelą, znajduje się Poczdam. Miasto [...]
  • Hotel Movenpick w Berlinie
   Butikowy, czyli niewielki hotel Hotel Movenpick w Berlinie jest niewielki i butikowy, czyli nie [...]
  • Mykonos – wyspa pełna lazuru
   Mykonos, czyli wyspa w morzu lazuru Na Mykonos można dobrze bawić się i znaleźć rozrywkę dla [...]
  • Tanie wakacje dla rodziny
   Jak zaplanować niedrogie wakacje dla rodziny? Rodzinne wakacje są czasem wyczekiwanym przez całą [...]
  • Norwegia
   Półwysep Skandynawski to bez wątpienia jedna z ciekawszych osobliwości naturalnych w Europie – [...]