Białoruś

Białoruś to państwo w Europie wschodniej graniczące między innymi z Polską (oraz Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą) nie posiadające dostępu do morza. Stolicą kraju jest Mińsk, natomiast za języki urzędowe przyjmuje się białoruski i rosyjski chociaż w powszechnym używaniu możemy spotkać się także z ukraińskim i polskim, ze względu na fakt iż duża grupa ludzi zamieszkujących szczególnie przygraniczne tereny ma polskie korzenie.

Ze względu na specyficzny ustrój panujący na Białorusi – republikę prezydencką o silnym charakterze autorytarnym kraj ten jest postrzegany dość negatywnie zarówno przez społeczność międzynarodową jak i zwykłych obywateli, którzy raczej stronią od podróży w te rejony Europy. Rygorystyczne wymagania wizowe, które są uciążliwe dla potencjalnych turystów chcących mimo wszystko odwiedzić ten kraj i zapoznać się z jego kulturą oraz tradycja nie są tu bez wątpienia czynnikiem mogącym wpłynąć pozytywnie na postrzeganie tego kraju w oczach obywateli innych państw, zatem nie trudno się domyślić, iż Białoruś nie należy do turystycznych gigantów i dopóki sytuacja polityczna w tym kraju się nie zmieni dopóty cały jego potencjał będzie w gruncie rzeczy marnotrawiony.

Dziś dla przeciętnego obywatela Unii Europejskiej republika Białorusi jest z punktu widzenia turystycznego „białą plamą” na mapie Europy czy też mówiąc bardziej dosadnie – kompletną zagadką. Mało kto poza rodowitymi mieszkańcami Białorusi zna walory tego kraju, z uwagi na fakt, że turystyka w wydaniu białoruskim w dużej mierze „kuleje” bowiem w kraju nie ma raczej przyzwolenia na turystykę w wydaniu masowym – czyli zupełną otwartość na przybyszów z innych europejskich krajów. Mimo niezbyt sprzyjających warunków do eksploracji zabytków białoruskich podróż taka nie jest niemożliwa, a jedynie w pewien sposób utrudniona co jednak nie powinno z gruntu zniechęcać osób gotowych poznać walory kulturalno-turystyczne tego regionu, gdyż na pewno warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na to aby zwiedzić ciekawe, godne uwagi miejsca, których na Białorusi wbrew pozorom wcale nie brakuje, wręcz przeciwnie!

Co ciekawe kraj ten posiada cztery obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO, które z pewnością warto zobaczyć na własne oczy. Szczególne wrażenie może wywołać zespół zamkowy w Mirze czy też podobny obiekt w Nieświeżu jak również tak zwany Południk Struvego czy Puszcza Białowieska (dzielona wraz z Polską). Kompleksy te obfitują w piękne krajobrazy dzikiej przyrody nieskalanej cywilizacją a brak szumu turystycznego jest w tym wypadku czynnikiem sprzyjającym zachowaniu równowagi i niepowtarzalnego uroku całego otoczenia. Poza wrażeniami czysto turystycznymi ciekawym doświadczeniem może okazać się również zasmakowanie w białoruskiej kuchni, która choć szerzej nie propagowana cieszy się doskonałą opinią w całej Europie.

Poza Mińskiem liczącym blisko 2 miliony mieszkańców do większych miast zaliczamy miedzy innymi Homel, Brześć nad Bugiem, Borysów, Witebsk, Grodno czy Mohylew. Decydując się na odbycie podróży do Białorusi warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż trzeba brać pod uwagę sytuacje polityczną charakteryzującą ten kraj. Aby maksymalnie ułatwić sobie całą podróż można skorzystać z ofert przewoźników międzynarodowych i wybrać się do tego nietypowego kraju autokarem. Z uwagi na niezbyt odległą trasę można bez problemów dotrzeć w ten sposób do większości miast białoruskich, a sama podróż na pewno zaoszczędzi nam nerwów związanych choćby z dodatkową kontrolą wizową w sytuacji gdybyśmy zdecydowali się jechać własnym samochodem.