Bezpieczne korzystanie z kart bankowych

Bankomaty są najlepszym sposobem na wypłacenie swoich pieniędzy – wystarczy uważać na najpopularniejsze metody oszustów.

Podobnie jak z innymi rodzajami kradzieży, kluczem do uniknięciami nieprzyjemności jest ochrona swoim danych osobowych, dlatego też chroń swoich kart kredytowych i debetowych. W podróż zabierz ze sobą jedynie te karty których planujesz używać, ewentualnie jedną zapasową i trzymaj je w swojej saszetce na pasku. Przed powrotem do domu sprawdź saldo konta oraz rachunki na wszystkich Twoich kartach. Niektórzy podróżujący monitorują swój budżet w trakcie podróży, mimo że wchodzenie na swoje konto w takich warunkach może być niebezpieczne.

Pilnuj swojego kodu PIN

Wypłata gotówkiZapamiętaj PIN – byłbyś zdziwiony jak wielu ludzi postępuje głupio i zapisuje je sobie na kartce. Częstym problemem jest zerkanie zza ramienia kiedy wpisujesz swój kod PIN z własnej kartki, dlatego kiedy korzystasz z bankomatu staraj się aby zasłonić numery które wpisujesz najlepiej swoją wolną ręką. Aby dowiedzieć się więcej czytaj dalej.

Używaj swojej karty kredytowej oszczędnie

Kelnerzy w restauracjach itp. miejscach mogą próbować ukraść informacje Twojej karty kredytowej przez wsuwanie jej w specjalne urządzenie które odczytuje informacje lub zrobią zdjęcie z ukrycia swoim telefonem. W większości restauracji kelnerzy będą mieli przenośne czytniki kart które będą przynosić do stołu co jest bezpieczniejsze gdyż karta nigdy nie opuszcza Twojego wzroku. Jednakże i tak najbezpieczniejszą formą płacenia za posiłki i inne zakupy jest płatność gotówką.

Używaj karty debetowej tylko przy bankomatach

Ponieważ karta debetowa wyciąga fundusze bezpośrednio z Twojego konta bankowego, potencjalne kwoty pobrane przez złodzieja mogą być straszne – to Twoje pieniądze które zaginęły, i takie i zagubione pozostaną dopóki oszustwo nie ulegnie dochodzeniu banku. Z tego powodu używam karty kredytowej tylko do wypłaty gotówki z maszyny, dlatego gdy opłacam zakupy płacę nią lub gotówką.

Jeśli Twoje karta się zgubiła lub została skradziona , zastrzeż ją natychmiastowo aby stracić jak najmniej, lecz musisz się liczyć z tym że i tak stracisz jakieś pieniądze. Jeśli przejmujesz się tym porozmawiaj ze swoim bankiem o ustawieniu dziennego limitu wypłat z obu kart i ustalenie go na niewysokim poziomie. Zauważ również ,że limit ten dotyczy wypłat a nie zakupów.

Co zrobić jeśli kartę skradziono: Jeśli Twoja karta kredytowa lub debetowa została skradziona, zastrzeż ją od razu poprzez połączenie z działem obsługi klienta firmy kredytowej .

Przekręty przy bankomatach

Staraj się używać bankomatów w siedzibach banku gdzie kamery skutecznie odstraszają złodziei. Najbardziej uważaj na te modne ostatnio oszustwa:

Sczytywanie kart: Kryminaliści zakładają urządzenie zakłócające na czytnik kart i podkładają kamerę aby zarejestrować proces wpisywania przez Ciebie kodu PIN. Zazwyczaj potem sprzedają te informację innym którzy tworzą nową kartę i używają jej do wyciągnięcia pieniędzy w późniejszym terminie. Aby przechytrzyć oszustów sprawdź przód bankomatu – czy jest coś co wygląda na zniszczone ,poszarpane czy odczepione ,lub czy slot wejścia na kartę zbytnio się nie wybrzusza co mogłoby sugerować włożone urządzenie oszustów. I tak jak to było wspomniane wcześniej zawsze zasłaniaj ręką wprowadzany kod PIN.

Kartowe pułapki: Złodzieje wkładają cienką wstążkę taśmy do slotu na karty. Wstążka blokuje kartę wewnątrz , kiedy Ty myślisz ,że została ona „zjedzona” przez bankomat. Po czym przybiega do Ciebie dobry samarytanin mówiąc Ci ,że możesz otrzymać swoją kartę z powrotem jeśli ponownie wpiszesz PIN, a gdy to zrobisz on go zapamięta. Ponieważ Twoja karta i tak się nie wysunie będziesz w końcu musiał odejść aby zadzwonić do banku. Tak szybko jak wyjdziesz pojawi się złodziej, wyjmie Twoją kartę i z podpatrzonym PINem zyska dostęp do Twojego konta. Jeśli taka sytuacja Ci się przytrafi szukaj takiej blokady w slocie kart.

Wyrywacze pieniędzy: Oszuści pracują w parach – pierwszy rozprasza Cię zaraz po tym jak włożysz swoją kartę i wpiszesz PIN natomiast drugi wyrwie Ci pieniądze po wypłacie jeśli tylko będzie mógł. Istnieje wiele metod które mogą Cię rozproszyć – udawanie przez oszustów sprzedawców gazet, podłożenie banknot pod Twoje spodnie i powiedzenie ,że jest Twój, lub zapyta Cię o dotacje charytatywną. Czasami mogą być nimi również dzieci. Uważaj na podejrzanych ludzi przy bankomatach i pamiętaj najłatwiejszym celem jesteś zaraz po wpisaniu PINu i wypłacie pieniędzy.

    Polecane wpisy