Berlin, powiew nowoczesności

25 lat minęło od dnia zburzenia muru berlińskiego

Kiedyś Berlin był miastem podzielonym ideologią: Zachodni Berlin uosabiał wolność i demokrację. Berlin Wschodni kojarzono z ponuractwem, tajnymi służbami Stasi, Niemcami ginącymi podczas prób ucieczki do Berlina Zachodniego. Dzisiaj te czasy to już przeszłość. Zjednoczone Niemcy oraz Berlin stały się symbolami nowoczesności, demokracji, wolności i licznych możliwości. O dawnych czasach przypominają płyty nagrobne, upamiętniające zastrzelonych Niemców przy Murze Berlińskim, Check Point Charlie, czyli punkt kontrolny dla osób przekraczających granicę między światem wschodu i zachodu oraz wspomnienia Berlińczyków. Młode pokolenie widzi tylko współczesność, pęd, wir, ruch i wielkie możliwości.

Berlin ma wiele do zaoferowania turystom

Miasto jest piękne o każdej porze roku. Plac Poczdamski i Legoland oferują rozrywkę dzieciom. Ich rodzice mogą cieszyć się zakupami w Sony Center. Berlin szczyci się posiadaniem większej ilości mostów niż ma Wenecja. Zwiedzanie Berlina na statku jest atrakcją dla osób w każdym wieku. Sprewa i Hawela, jeziora oraz kanały tworzą znakomite warunki do przemieszczania się wodnymi szlakami. Bilety można kupić przez internet, oszczędzając czas i nie stojąc w kolejkach.

Akwarium w Berlinie? Dlaczego nie!

W Berlinie dostępne jest gigantyczne akwarium. Ulokowane jest ono przy ulicy Karola Liebknechta 3. Oglądanie akwarium z zewnątrz jest nieodpłatne, przyglądanie się rybom z wnętrza windy ulokowanej w budynku kosztuje 6 euro. Nie jest to wysoka cena, a wrażenia są niezapomniane.

Ile kosztuje posiłek w Berlinie?

Wszystko zależy od miejsca i otoczenia: posiłek w restauracji składający się z dwóch dań, deseru i alkoholu kosztuje około 25 euro od osoby. Currywurst i piwo wymagają wydania 7-10 euro. Hamburger lub inny fast food kosztuje 2-3 euro. Dania kuchni tureckiej można spożyć w cenie od 3 do 15 euro – w zależności od ich rodzaju. Turyści o bardziej lub mniej zasobnych kieszeniach mogą skorzystać z barów, restauracji, ulicznych punktów sprzedaży przekąsek.

Nocowanie w Berlinie nie musi być drogie

Nocleg w hostelu kosztuje od 7 euro, noclegi w tanich hotelach oscylują wokół 35-40 euro, ale za nocleg w  dobrej klasy hotelu płaci się 100-150 euro. Rozpiętość cen jest szeroka, a oferta zróżnicowana pod względem jakości i cen.