Bajeczne Boulogne sur Mer

Boulogne sur Mer, czyli miejsce na weekend

Boulogne sur Mer jest miejscowością na weekend lub nawet dłuższy pobyt. W tym francuskim mieście Napoleon spogląda z marmurowej kolumny mającej aż 53 metry wysokości. Największą atrakcją jest Muzeum Morskie Nautica. W 36 akwariach pływa 35 tysięcy stworzeń, które na pewno spodobają się gościom. Takiego bogactwa podwodnego życia nie zapomina się nigdy. Wystawy, filmy oraz prelekcje wygłaszane przez ekspertów zainteresują każdą osobę. Ciekawostką może być to, że w 1905 roku w tym miasteczku zorganizowany został Światowy Kongres Esperanto. Blisko 700 osób z 20 krajów świata wzięło udział w tej ogromnej imprezie.

Ciekawostki z historii miasta

Miasto nazywane było Bononią i taką nazwę nosiło do IV wieku naszej ery. Nadali ją Rzymianie. Później padało ofiarą walk Francuzów i Anglików, którzy toczyli o nie zajadłe walki, które prowadziły między innymi do zniszczeń. W XIX wieku miasteczko podźwignięto ze zniszczeń i przywrócono mu pierwotną świetność.
Niestety, pod koniec drugiej wojny światowej miasteczko ponownie padło ofiarą samolotów oraz bomb przez nie zrzucanych. Dzisiaj nie ma już średniowiecznego charakteru, władze bowiem nie odtworzyły zniszczonej historycznej zabudowy – najbardziej ucierpiał port i jego okolice. Na szczęście miasto przybrało nowoczesny charakter, który także ma swoich zwolenników.

Ryby z francuskiego wybrzeża, port i morze

Miasto nazywane jest rybacką stolicą Francji, ponieważ w porcie stacjonują liczne łodzie oraz łódki. Można zajrzeć do zabytkowego pałacu, który ocalał, zwiedzić katedrę i udać się na spacer wąskimi uliczkami tego miasta. Miasto położone jest na Opalowym Wybrzeżu, zatem możliwe są opalanie i pływanie. Wizyta w tym miejscu na pewno pozostawi niezapomniane wrażenia.