Atrakcje czeskich Pardubic

Pardubice, czyli pierniki i zabytki

Pardubice są znane z gonitwy o nazwie Wielka Pardubicka oraz pysznych pierników Miasto nazywane jest czeskim Toruniem. Liczy ono niespełna 100 tysięcy mieszkańców, co w czeskich realiach tworzy całkiem sporą metropolię. Pardubice są stolicą województwa oraz powiatu. W mieście istnieje przemysł chemiczny, produkowane są między innymi materiały wybuchowe.

Historyczne miasto

Pardubice mają 900 lat historii. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się w XIV wieku.

Co warto obejrzeć? Co należy podziwiać? Piękny jest pardubicki zamek zbudowany w XIII wieku i kilkakrotnie przebudowywany w różnych stylach, a obecne są w nim ślady gotyku
i renesansu. Do połowy XVII wieku zamek był własnością prywatną, później wykupiła go Izba Królewska. Dzisiaj w zamku ulokowane zostały Muzeum Czech Wschodnich oraz Galeria Czech Wschodnich. Koniecznie obejrzeć trzeba renesansowy ratusz. Dawniej miasto otaczały mury obronne, z których do dziś zachowały się fragmenty, a najpiękniejsza jest mająca ponad 60 metrów brama, nazywana Zieloną Bramą. Ze szczytu wieży turyści podziwiają panoramę miasta. Rekomendujemy obejrzenie kościoła św. Bartłomieja oraz XIV-wiecznego kościoła Zwiastowania Marii Panny.

Na długo w pamięć zapada wizyta na Wielkiej Pardubickiej, która na pewno spodoba się wszystkim i napełni ich sportowymi emocjami.