Atrakcje Calais

Calais słynie z koronek

Calais we Francji słynie z koronek. Z tego delikatnego, prześwitującego materiału wykonane są wstawki w bluzkach, sukienkach, delikatna bielizna. Koronka zdobi poszewki na poduszki oraz ozdabia zasłony. Jest to zmysłowy i luksusowy materiał dekoracyjny. Koronki kiedyś przemycano z Nottingham do Calais. Kupowali je królowie oraz arystokraci, przeciętnego człowieka nie było na nie stać. Dzisiaj obowiązuje demokracja – koronki nie rujnują kieszeni i niemal każdy może sobie pozwolić na luksus kupowania koronek. Mimo wysokich cen koronki produkowało wówczas 40 000 osób, a dzisiaj zaledwie 2000 osób zajmuje się wytwarzaniem tego produktu w sześciu niewielkich fabrykach koronek. Innymi urokami Calais są wydmy, wietrzny i wilgotny klimat oraz nienaruszona przyroda. Calais jest najbardziej wysuniętym na północ zakątkiem Francji, który zwiedzają turyści z całego świata. Ciekawostką może być to, że duże zagłębie węglowe w Calais wpisano na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Wizyta w Muzeum Koronek może zaostrzyć apetyt

Nic jednak trudnego – w Calais restauracji  kawiarni nie brakuje. Można zajrzeć do restauracji Le Chanel czy Aqua’raile. W tej ostatnie restauracji oferowana jest szeroka gama owoców morza. Osoby lubiące takie jedzenie na pewno będą zadowolone z lunchu składającego się z krewetek oraz lokalnego wina.

Jakie pamiątki kupuje się w Calais?

W Calais koniecznie trzeba kupić koronki – nawet niewielka rzecz, na przykład chusteczka wykończona koronką z Calais, będzie niezapomnianym upominkiem dla kochanej osoby.