Aberdeen wizyty godne

Aberdeen – godne odwiedzin

Aberdeen jest jednym ze szkockich miast. Leżu w północno-wschodniej części Szkocji, nad rzekami Don i Dee. Znane jako znaczący port rybacki, ośrodek przemysłowy, stoczniowy i maszynowy. Miasto rozwinęło się dzięki wydobyciu ropy naftowej spod dna Morza Północnego. W XII wieku istniało tutaj biskupstwo. Od XIX wieku miasto rozwija się bardzo dynamicznie. Turystów jednak najbardziej zainteresuje nie dynamika miasta, lecz jego zabytki.

Granitowe miasto

Większość budynków w Aberdeen wzniesiono z granitu, dlatego jest ono nazywane Granitowym Miastem. Koniecznie trzeba obejrzeć uniwersytet z XV wieku, katedrę, zabytkową kaplicę oraz King’s College oraz Marshal College. Miasto jest dobrze połączone z pozostałą częścią kraju, ponieważ znajduje się w nim stacja kolejowa oraz port lotniczy.

Ciekawostki o mieście

W Aberdeen urodziła się znana piosenkarka Annie Lennox. Hans Peter Moland stworzył film o Aberdeen pod tym samym tytułem. Port rzeczny zapewnia obfite połowy śledzi i łososi.

Odwiedzając Szkocję, spacerując po górach i wyżynach, koniecznie trzeba zawitać do nastrojowego Aberdeen, jednego z najważniejszych szkockich miast.