Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj | Zaloguj się

Słowenia

Informacje, Świat 5 sierpnia 2017

Ciekawym krajem, który można odwiedzić przy okazji ewentualnej podróży na południe Europy jest bez wątpienia Słowenia – niewielkie państwo leżące w Europie Środkowej mające dostęp do Morza adriatyckiego. Słowenia mimo różnych perypetii historycznych ostatecznie stała się w pełni niepodległym państwem, które dziś umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej poprzez wstępowanie do najważniejszych organizacji takich jak NATO czy Unia Europejska – których obu jest członkiem od 2004 roku.

Warto dodać, że w tym samym roku wspólnie ze Słowenią do europejskiej wspólnoty wchodziła polska. Ze względu na swoje położenie geograficzne – bliskość zarówno państw Europy Środkowej takich jak Włochy czy Austria jak i państw bałkańskich, z którymi przez blisko 70 lat Słowenia tworzyła wspólne państwo pod flagą Jugosławii widać, iż kraj ten nosi znamiona obu kultur z jakimi w tym czasie się stykał, jednak kulturą dominującą jest bez wątpienia ta środkowoeuropejska co widać chociażby w samej tradycji Słoweńców jak również ich dorobku cywilizacyjnym przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

W ogóle od momentu odzyskania niepodległości (1991) Słowenia bardzo mocno pielęgnuje swoją kulturę uznając, iż jest to główny aspekt państwowości świadczący o jego statusie i przede wszystkim niezależności, tak więc również poczucie patriotyzmu jest zjawiskiem powszechnie obserwowanym wśród Słoweńców. Jeśli chodzi o walory typowo turystyczne to trzeba zaznaczyć, że Słowenia to w zdecydowanej większości kraj wyżynny z najwyższym szczytem (Triglav-2864 m.) położonym w Alpach Julijskich. Co ciekawe jednak blisko połowę kraju zajmują również tereny lesiste co sprawia, że Słowenia jest jednym z najbardziej zalesionych krajów na świecie.

Niemałą atrakcją są tutaj również ujęcia wodne w postaci rzek takich jak Sawa i Drawa oraz miedzy innymi Krka czy ciekawie brzmiąca rzeka… Kupa. Z kolei do największych jezior można zaliczyć Jezioro Cerknickie oraz Bled. Jedną z największych atrakcji z jakimi możemy spotkać się będąc w Słowenii są podziemne rzeki i jaskinie, z których najbardziej znana i rozpoznawalna jest Postojnska jama. Do mniej popularnych można zaliczyć także jaskinię Vilenica, w której rokrocznie odbywa się festiwal literacki. Słowenia w zasadzie znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego choć na północy można też spotkać się z klimatem alpejskim a w środkowo-południowych rejonach przewija się również klimat śródziemnomorski i kontynentalny.

Miłośnicy skoków narciarskich na pewno doskonale pamiętają największa na świecie skocznię narciarską tak zwana „Letalnica” znajdującą się w Planicy. Na skoczni tej wielokrotnie trumfy święcił nasz najlepszy skoczek narciarski w historii – Adam Małysz, dlatego również i z tego powodu warto odwiedzić ten jakże imponujący obiekt.

Decydując się na wyjazd do Słowenii warto skorzystać z oferty podróży autokarem, gdyż rozwiązanie to jest bardzo praktyczne – zwłaszcza jeśli chodzi o koszty podróży. Z Polski obecnie możemy śmiało udać się autokarem do takich miast jak Ljubjana (stolica Słowenii) oraz Maribor, bowiem z tymi miastami mamy regularne połączenia z naszego kraju.

     

  1349 wyświetleń, 1 dzisiaj

    

  Zostaw odpowiedź

  • Słowenia

   przez na 5 sierpnia 2017 - 0 Komentarze

   Ciekawym krajem, który można odwiedzić przy okazji ewentualnej podróży na południe Europy jest bez wątpienia Słowenia – niewielkie państwo leżące w Europie Środkowej mające dostęp do Morza adriatyckiego. Słowenia mimo różnych perypetii historycznych ostatecznie stała się w pełni niepodległym państwem, które dziś umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej poprzez wstępowanie do najważniejszych organizacji takich jak […]

  • Gdzie w Polsce można dobrze wypocząć?

   przez na 5 sierpnia 2017 - 0 Komentarze

   Pewnie wiele osób zastanawia się, gdzie w Polsce będzie można dobrze wypocząć i czy rzeczywiście są takie atrakcyjne turystycznie miejsca, które będzie można wybrać, by nieco lepiej poznać nasz kraj. Jeśli bliżej zainteresujemy się tym właśnie tematem dość szybko może się okazać, że jest wiele ciekawych terenów turystycznych, ale jak się okazuje wielu naszych rodaków […]

  • Litwa

   przez na 14 września 2017 - 0 Komentarze

   Litwa to państwo położone w Europie Środkowo-Wschodniej należące do grupy państw bałtyckich z uwagi na bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego. Ponadto kraj ten graniczy z Polską oraz Rosją, Białorusią i Łotwą. Litwa mimo swej burzliwej historii na przestrzeni której państwo raz po raz znikało z mapy Europy by powrócić na nowo dziś może się poszczycić […]

  • Słowacja

   przez na 30 września 2017 - 0 Komentarze

   Planując zagraniczny wyjazd często sięgamy wyobraźnią do najdalszych zakątków Europy sądząc, że im dalej od domu tym więcej czeka nas atrakcji. Często również ulegamy stereotypom czy też po prostu sztuce perswazji, która mówi, że najlepsze jest to co zachodnie – zachodnie miasta, zabytki, kultura, tradycja, a nawet pogoda… Ulegamy pewnego rodzaju modzie na Europę Zachodnią […]